Zľava!

Medzi falošnými náhrobkami

Original price was: 9.50€.Current price is: 5.00€.

Autor: Alica Bartková

Vydavateľ: Richard Lunter – KICOM

Vydanie prvé, rok 2018
Rozmer: A5
Počet strán: 174
Tvrdá obálka, šitá väzba
ISBN: 978-80-89780-24-2

Popis

Autor: Alica Bartková

Vydavateľ: Richard Lunter – KICOM

Vydanie prvé, rok 2018
Rozmer: A5
Počet strán: 174
Tvrdá obálka, šitá väzba
ISBN: 978-80-89780-24-2

Žáner: Detektívny román

Anotácia:
Vyšetrovateľ Peter Jablonský rieši prípad mŕtveho psychológa, ktorý zomrel zvláštnym spôsobom. Spočiatku nie je známa ani vražedná zbraň, a páchateľov sa črtá niekoľko. Všetci jeho klienti mali psychické problémy, ale spoznať, ktorí z nich by boli schopní vraždy, bude ťažké. Dej je rozdelený do niekoľkých časových rozmedzí, a uhlov pohľadu – Jablonského, mŕtveho psychológa a jeho klientov. Túto skladačku si postupne čitateľ skladá sám.

***
Všetci pátrajú po pravde, ale keď ju dostanú, tak ju odmietajú.
***
„Keď budeš mať pocit, že sa stane niečo zlé, dýchaj, ako som ti povedal, zavri oči, a spomeň si na to vianočné ráno,“

Ukážka:

   Sadol si k stolu bez slnečníka. Už keď naň čašníčka – mladá žena v bielom priliehavom tričku doniesla šálku s kávou, začalo sa zmrákať. Niekoľkokrát si odpil, pozoroval okolie, keď vtom začali padať prvé kvapky. Všetci sa buď premiestnili dovnútra, alebo jednoducho odišli preč. Zostal sedieť na prázdnej terase. Dážď hustne, cez vodnú clonu sotva rozozná pohľady ľudí spoza skla kaviarne, ale cíti, ako ich doňho zapichujú.
Už sa to deje asi dva týždne – občas príde naňho slabosť, ktorá mu potichu šepká… nie, skôr mu kričí v hlave, že tu už dlho nebude. Aký iný čas, ako hodiny daždivého popoludnia, môže byť lepším časom na rekapituláciu vlastného života? Odrazu mu pripadá, že nie je čo rekapitulovať. Detstvo, dospievanie, manželka, syn, dcéra, rozvod, smrť otca, smrť matky, staroba. Aké obyčajné! Celý jeho život mu pripadá úplne jednoduchý, fádny. Komplikovanosť a jedinečnosť zmizli, zostali iba jednoduché obrysy.
Šálka sa plní dažďovou vodou, už je takmer celý mokrý a studený dážď cíti aj v topánkach. Zatvorí oči a želá si rozplynúť sa celý v daždi, stiecť s ním v malých potôčikoch do väčších, ešte väčších, do riek, do mora, alebo sa vypariť do ovzdušia, k oblohe… dostratena.
Jeden prameň stekajúcej vody je ale iný. Tmavý. Červený. Steká spod jeho svetlomodrej košele cez rifle, po nohe stoličky, na sivú mestskú dlažbu, do jej špár… Až teraz chápe zhrozené pohľady zabodávajúce sa doňho podobne ako pred časom tá tenká vec.
Čo vlastne chcel? Chcel len zachovať okamih bez zbytočného pátosu, navodiť sám v sebe pocit, že sa nič nedeje. Nechce odísť z tohto sveta ako zbabelý tvor v panike a zmätku. Chce si ešte užiť chvíľu pohody a stráviť čas normálne. To sa mu však nedarí, pretože na jeho situácii nie je nič normálne. Je mokrý do nitky, dážď mu stále bubnuje na hlavu, krváca z brucha a je objektom pozorovania ľudí v kaviarňach, z ktorých už určite niekto privolal záchranku.
Nemýlil sa. Z diaľky už počuje sirénu, a z kaviarne a baru naproti bežia k nemu traja ľudia. Takto to nechcel.

Alica Bartková (1982) je autorka románov Pachuť slov, Šťastné konce, nešťastný svet,Veľká vlna, Kniha nepokoja, Návrat, Rozdvojenie, Trhlina, Zabijaci, Ranný lov, detektívky Piková sedma, a zbierky poviedok Snesitelná těžkost bytí, ktoré jej od roku 2013 vyšli v troch slovenských, a jednom českom vydavateľstve.
V roku 2016 jej vo vydavateľstve Richard Lunter – KICOM vyšla zbierka poviedok Vred a detektívka Kvietok

 

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “Medzi falošnými náhrobkami”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *