Uverejnené Vložiť komentár

Rozhovor so slovenským spisovateľom Miroslavom Búranom

Miroslav Búran slovenský básnik a prozaik, ktorý napísal viacero literárnych diel. Za svoju tvorbu získal viacero ocenení. V našom vydavateľstve vydal diela Poblúdenie, V hluchom svete, Návrat do prítomnosti a Väzenie dúfať. Práve poslednej z uvedených kníh sa tento týždeň venujeme.  Kniha Väzenie dúfať je kniha s tematikou socializmu a lásky v tomto období. Miroslava Búrana by sme Vám veľmi radi predstavili prostredníctvom rozhovoru.

Slovenský spisovateľ Miroslav Búran

  1. Prečo ste sa rozhodli písať, čo Vás k tomu viedlo? (Osoba, správa, miesto, situácia…)

Je to dosť stará historka ohľadom mojich začiatkov. Písať som začal počas môjho pobytu v ZVS ( pre mladšie ročníky to bola tzv. Základná vojenská služba).  Ľudovo povedané písať som začal na vojenčine a dôvod? Bol som zavretý ďaleko od domova, rodiny, priateľov. Nasilu vytrhnutý zo svojho bežného života, prostredia, čiže toto bolo hlavným popudom k písaniu. No najmä snaha vyjadriť  takto svoje pocity, túžby, myšlienky. Na začiatku som sa venoval výlučne písaniu poézie, až časom som sa začal venovať aj próze.

  1. Kto bol/je Váš spisovateľský vzor?

Tých vzorov je viacero, vymenujem iba tých, ktorí ma ovplyvnili zásadne. Čo sa týka poézie bola mojim vzorom slovenská poetka Mila Haugová, z mužov Ján Buzássy a Ivan Štrpka. Zo zahraničných ma inšpirovali Sylvia Plathová a Wislawa Szymborská. Čo sa týka prózy mám rád Ericha M. Remarquea, L.N. Tolstoja  zo slovenských Pavel Vilikovský , Peter Jaroš a Leopold Lahola.

  1. Akú knihu by ste si určite ešte raz prečítali?

Určite by som si opäť prečítal Víťazný oblúk od E. M. Remarquea, pretože je to skvelá, nadčasová kniha, naozaj všetkým odporúčam. A ešte Traja kamaráti taktiež od Remarquea.

  1. Aká kniha vo vás zanechala hlboký odkaz a boli by ste radi aby sa tento odkaz dostal k čo najviac ľuďom?

Mňa osobne veľmi inšpiroval spomínaný Víťazný oblúk, dokonca som hlavným postavám venoval jednu, svoju báseň. Hlavným motívom tejto knihy je nešťastná láska.  Príbeh sa odohráva v medzivojnovom období v Paríži. Je  tam viacero krásnych myšlienok, tou nosnou je ľudská vzájomnosť, ktorá je tak aktuálna aj v dnešnej dobe…

  1. Kde beriete inšpiráciu?

Inšpiráciu beriem z môjho okolia, od blízkych, ale aj od úplne cudzích ľudí a samozrejme  z prírody. Od malička mám vyvinutú jednu vlastnosť. Som totiž veľmi dobrý pozorovateľ a často krát vidím a počujem veci, ktoré iní ľudia vôbec nevnímajú. Tie sa potom snažím zakomponovať do mojich básní, či próz.

  1. Stotožňuje sa v niektorých situáciách s hlavným hrdinom Eugenom v knihe Väzenie dúfať?

Eugen je postava ktorou by som chcel, no zároveň nechcel byť. Urobil niekoľko ťažkých rozhodnutí, ale myslím si, že je to veľmi pevný charakter. Určite by som veľa vecí riešil inak než Eugen, nie som taký odvážny ako on, ale s jeho rozhodnutiami sa viem stotožniť. 

  1. Kde vznikol nápad, inšpirácia pre knihu Väzenie dúfať?

Kedysi dávno som na internete narazil na článok o chlapíkovi, ktorý bojoval v protikomunistickom odboji a bol to veľmi silný príbeh, ktorý ma zaujal. O pár rokov neskôr som použil tento motív v knihe Väzenie Dúfať.

Kniha Väzenie dúfať, ktorú  si môžete objednať v našom E-shope.

  1. Kniha Väzenie dúfať je vaša posledná vydaná kniha, kedy sa môžeme tešiť na ďalšiu?

Toto je veľmi ťažká otázka na ktorú momentálne nepoznám odpoveď. Ale rád by som, teda ak sa podarí, vydal novú básnickú zbierku.  Časovo to, ale momentálne neviem odhadnúť…

  1. Aká je vaša obľúbená myšlienka?

Je ich viacero, ale páči sa mi napr. od Milana Rastislava Štefánika:

„Nič mi nebolo nemožné, lebo som chcel.“   alebo  „Pravde veriť, pravdu žiť a pravdu brániť.“

Za rozhovor veľmi pekne ďakujeme a autorovi prajeme veľa úspešných kníh.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *