Uverejnené Vložiť komentár

Motivácia pri písaní knihy

Stojíte na mieste a neviete sa pohnúť hoci máte nápady,ale nemáte pomyselnú chuť na písanie? Nasledujúci článok  Vám môže pomôcť pri stagnovaní v procese písania knihy. Napomôže Vám pripomenúť si prečo, v písaní pokračovať, prípadne začať písať a pomôže Vám získať stratenú chuť na písanie. Pri písaní knihy hrá dôležitú úlohu motivácia. 

Ako sme už písali v prvom článku každého môže motivovať niečo iné. Čo vlastne motivácia znamená? V psychológií nájdete mnoho o motivácií. V základe je motivácia vnútorná hnacia sila, ktorá nás posúva, ženie k uspokojeniu nenaplnených potrieb.

Motivácia neprichádza do procesu písania knihy  len keď je už ,,vlak rozbehnutý“, ale je dôležitá aj na začiatku tohto procesu. Prečo začať? Dobre, máte nápad, ale ak Vám chýba motivácia zapnúť pc a napísať zopár riadkov, nezačnete. Ak Vás však ,,brzdí“ strach, že to čo napíšete bude zlé, začnite v malom.  Svoj strach prekonáte motiváciou a malými krokmi, ktorými sa budete  pomaly, ale isto približovať k svojmu cieľu.  Okrem toho sa snažte zo svojej mysle odstrániť všetky neznáme a uistiť sa, že ste schopný zvládnuť aj ten najhorší možný scenár.

Strach môže vychádzať aj z nízkeho sebavedomia. Nízke sebavedomie možno považovať za veľkého ničiteľa motivácie. Ľudia sú zvyknutí vnímať len svoje zlé stránky, prípadne zlyhania a dobré stránky  vnímajú ako samozrejmosť, ktorú má každý. Preto je dobré si neustále pripomínať svoje úspechy a silné stránky.  Dobré stránky našej osobnosti a úspechy, ktoré sme dosiahli taktiež motivujú našu činnosť teda písanie knihy.

Písanie knihy však môže byť dlhodobý proces a motivácia sa počas tohto procesu môže meniť, prípadne môže odísť. Ak je na začiatku dostatočne silná, je vhodné si ju pripomínať.

„Ak to chceš vzdať, spomeň si na dôvod, prečo si začal.“

Zdroj: Pinterest

 

Urobte si pauzu.  Motivácia a pauza? Áno aj oddych je potrebný, pretože napísať knihu si vyžaduje určitý čas a nápady. Možno práve krátka pauza Vám pomôže a znova nájdete motiváciu, alebo si uvedomíte, prečo ste začali. Do písania sa tam vrátite s väčšou chuťou a energiou.

Vydržali ste a splnili malý cieľ, ale vaša predstava o úspechu sa nenaplnila?  Nezúfajte a neprestávajte pracovať na ďalšom  konečnom cieli. Úspechom je len to, že ste to dokázali a určite si za to niečo zaslúžite. Aby ste v danom procese neprestali, je vhodné využiť aj motiváciu vo forme odmeny. Odmena nemusí predstavovať hneď niečo materiálne alebo veľké. Môže to byť len drobnosť, ktorú však máte radi, a ktorej sa potešíte. Takýmto spôsobom si udržíte motiváciu k ďalšiemu napredovaniu v procese písania knihy.

Okrem odmien, ktoré si človek môže dávať a tak sa istým spôsobom motivovať, je vhodné nájsť si zopár vecí, ktoré v človeku spustia motiváciu. Môže to byť čokoľvek, čo vo Vás efekt motivácie spustí, napr. motivačná fráza, hudba, fotografia a pod.

„Buďte nešťastní alebo sa motivujte. Čokoľvek spravíte, výber je vždy na vás.“  (Wayne Dyer)

V predchádzajúcom článku sme uviedli ako jeden z tipov a trikov pri písaní knihy aj rozhovor s ľuďmi. Keď už sám strácate motiváciu, nezúfajte, možno je čas sa porozprávať. Práve slová  od niekoho Vám môžu opätovne priniesť späť stratenú motiváciu. Ak hľadáte motiváciu je potrebné si na rozhovor vybrať optimistického človeka a nie pesimistu, ktorý Vám zoberie aj posledné kúsky Vašej motivácie. Dôležité je však si vybrať aj úprimného človeka, ktorý Vám môže dať ako motiváciu, tak aj konštantnú kritiku, ktorá Vás tiež istým spôsobom motivuje. Prostredie je dôležité, pretože priamo vplýva na nás. Na motivovanie nepotrebujeme veľa ľudí, stačí si nájsť tých správnych aj keď, možno to bude len jeden človek, ale ten správny.

Motivácia je potrebná nie len v procese písania knihy, ale celkovo v živote. Správna motivácia dokáže človeka viac priblížiť k splneniu svojho cieľa, sna. Každého človeka môže motivovať niečo iné a pri každom môže byť spúšťačom motivácie niečo iné.

Život je motivácia,
treba si vždy dávať,
len tie ciele najvyššie,
ktovie kedy,
a či vôbec,
dostaneme šancu najbližšie.

(Tajomný Básnik – Vôňa túžby)

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *