Uverejnené Vložiť komentár

Rozhovor s Martinou Dackovou

Prečo ste sa rozhodli venovať písaniu? Čo Vás k tomu viedlo? (Osoba, správa, miesto, situácia…)

Už od malička, čo mi pamäť siaha, som vášnivá čitateľka. Od svojho detstva som prečítala hádam aj tisíc kníh. A pri tom množstve som natrafila na knihy, ktoré ma až tak neoslovili. Uvedomila som si, že škála čitateľov je naozaj rozsiahla a každý žáner, štýl písania si dokáže nájsť svojich čitateľov. Jednoducho, čo ľudí to chuti. A keďže celé roky som si písala básničky a poviedky, tak som si povedala, že písanie aspoň raz vyskúšam vážne. A tak vznikol môj prvý román. 

Ak by ste mali charakterizovať svoju tvorbu tromi slovami, aké by to boli?

Reálne, citlivé a vnímavé.

Kto bol/je Váš spisovateľský vzor?

Momentálne mám viac vzorov. No prvý autor, ktorého dielo ma úplne nadchlo a povzbudilo k väčšiemu čítaniu, bola Lucy Moud Montgomery a jej Anna zo Zeleného domu. Táto nesmrteľná knižná séria si hneď získala moje mladé ja. A to, že i v súčasnosti sa stále Anne dostáva toľko úspechu nasvedčuje, že L. M. Montgomery môže byť spisovateľským vzorom pre mnohých. 

Keby ste si mali vziať na opustený ostrov tri knihy, ktoré by to boli a prečo?

V prvom rade by to bola spomínaná utáraná Anna Shirleyová, nech sa aj zasmejem. Ako druhú by som si zobrala nejakú beletriu pre ženy, môj často preferovaný žáner na čítanie. Ťažko vybrať z mojich obľúbených, tak by som si nakoniec zobrala takú, ktorú som ešte nečítala. A ako tretiu by som si zvolila motivačnú literatúru, niečo na spôsob ako prežiť miliardu neznámeho hmyzu a sa z toho nezblázniť 🙂

Kde vznikol nápad, inšpirácia pre knihu Rodinné tajomstvá?

Mám bujnú fantáziu a zbožňujem knihy, ktoré skrývajú tajomstvá a záhady. Kto ma pozná tak vie, že maličký kúsok môjho života som do knihy vložila. No za väčšinu príbehu môže moja bezodná fantázia. Tá nakoniec vytvorila príbeh o rodine, ktorá sa pod váhou jedného tajomstva skoro úplne odcudzila.

S ktorou postavou zo svojich príbehov sa najviac stotožňujete a prečo?

Myslím si, že každá postava z mojich kníh  má kúsok zo mňa. Každý autor vkladá postavám do úst svoje názory, presvedčenia, svoje často používané frázy, rovnako aj  v rozprávačovi cítiť časť z jeho tvorcu. Takisto i hlavné hrdinky v mojich príbehoch zdieľajú moje myšlienky. Všetky majú kúsok zo mňa.

Na ktorú zo svojich kníh ste najpyšnejšia?

Pyšná som na každú jednu moju knihu. Veľkým prekvapením bolo pre mňa vydanie prvej knihy Dom z ruží. Zlé rozhodnutia sú pre mňa zasa radosťou, lebo dej sa odohráva v mojom rodnom meste. Rodinné tajomstvá sú mojou srdcovkou zasa preto, lebo jeho pôvodná verzia mi ležala v šuplíku schovaná celé roky. Nech by som mala akékoľvek množstvo kníh, každá jedna si nájde u mňa svoje špeciálne, významné miesto.

Na čo ste vo svojom živote najviac hrdá?

Vo svojom živote som najviac hrdá na svoju rodinu. Podľa mňa v živote nemá cenu žiaden veľký úspech, peniaze a sláva ako to, keď sa vraciate domov s úsmevom a radosťou. Je pekné milovať, no byť milovaný je krajšie. Preto som hrdá na svoju rodinu a náš pokojný život na vidieku.

Aká je vaša obľúbená myšlienka? Čo by ste chceli odkázať čitateľom?

Páči sa mi citát od Marka Twaina: „V živote ma trápilo veľa vecí, ale väčšina z nich sa nikdy nestala.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *