Uverejnené Vložiť komentár

Ako vzniká kniha ( od nápadu v hlave po knihu v ruke)

Ako vzniká kniha ( od nápadu v hlave po knihu v ruke)

Milí naši čitatelia, sledovatelia na facebooku, či instagrame, určite sa medzi vami nájde nejeden človek, ktorý by rád napísal knihu. Možno si myslíte, že napísať a vydať knihu je zložitý proces, do ktorého sa nechcete púšťať. Ale my Vám prostredníctvom nasledujúcich článkov ukážeme ako svoj nápad dať na papier, ďalej v ňom napredovať a rozvíjať ho, vydať ho a možno aj propagovať. Všetky potrebné teoretické záležitosti nájdete v našich článkoch. Praktickú časť už však musíme nechať na Vás na Vašom príbehu, talente a možnostiach.  Prajeme Vám príjemné čítanie. V prvom článku Ako vzniká kniha ( od nápadu v hlave po knihu v ruke)  sa dozviete ako pracovať s nápadom.

Zdroj: Pinterest

Na začiatku celého procesu možno rozdeliť potenciálnych spisovateľov na dve základné skupiny. Prvú skupinu tvoria ľudia s nápadom na príbeh a druhú skupinu tí, ktorí na nápad ešte len čakajú, ale chcú napísať knihu.

“Z toho, čo neviete, by bola skvelá kniha.” (Sydney Smith)

Či už máte nápad alebo nie, vždy je vhodné nosiť pri sebe notes, do ktorého si môžete ihneď zapísať svoje nápady, ktoré prichádzajú hocikedy. Poprípade, je vhodné si vytvoriť na PC priečinok, kde si budete tieto nápady zapisovať.

“Mávam pri sebe 2 knihy. Jednu na čítanie, druhú, do ktorej si môžem zapisovať.” (Robert Louis Stevenson, Essays of Robert Louis Stevenson)

Dôležité je však aj zvoliť si tému, v ktorej sa aspoň trocha vyznáme a získavať vedomosti, ktoré nám napomôžu pri písaní. Takýmto prípadom je aj autorka knihy Tanec medzi kvapkami, ktorá to o sebe prezradila, že téma tanca v jej knihe nie je náhoda, ale tancu sa venovala a doteraz ho miluje. Viac sa dočítate v rozhovore s Luciou Vlčekovou: https://www.knihanaj.sk/rozhovor-s-novou-autorkou-luciou-vlcekovou/

Dôkazom, že vedomosti spisovatelia získavajú počas písania, je množstvo kníh, v ktorých nájdeme poďakovanie mnohým ľudom za ich informácie a rady, ktoré boli dôležitou súčasťou knihy.

Zdroj: Knihanaj.sk

Ak nápad máme alebo počas písania na neho prídeme, dôležitá je aj forma podania. Tu môže vstupovať do procesu talent na písanie, skladanie slov do viet, aby príbeh ako celok poskytol potešenie počas celého čítania.

“Niektoré knihy stačí ochutnať, iné prehltnúť, iba niekoľko málo je hodných prežutia a trávenia. Pri niektorých knihách si stačí pozrieť iba jej časť, niektoré stačí preletieť, a niekoľko málo treba prečítať starostlivo s plnou pozornosťou.” (Francis Bacon)

Dôležitá je však aj ,,hnacia sila“ motivácia. Tú tvorí pri každom niečo iné. Môže isť o to, že sa človek chce podeliť so svojim príbehom, nápadom, ktorý nosí v hlave, alebo je uložený v zásuvke, prípadne túži po tom, vidieť svoje meno na poličke v kníhkupectve. Motivácia je dôležitá nie len pri nápade, ale počas celého procesu tvorby knihy.

Na začiatku procesu pretvárania nápadu do písomnej formy je vhodné si prečítať nasledujúci článok, v ktorom Vám uvedieme základné body, ktoré by Vám mohli pri tomto procese pomôcť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *