Uverejnené Vložiť komentár

Príbehy spisovateľov

Každá kniha skrýva rôzne príbehy. Niektoré príbehy sú plné lásky, iné smútku, faktov, múdrosti a podobne. Za každou jednou knihou sa skrýva človek, spisovateľ. Okrem knižných príbehov však prežívajú aj ten svoj životný príbeh.  Každý príbeh je iný a jedinečný. My sme sa pre Vás rozhodli zamerať na rôznych autorov. Medzi mini nájdete aj príbeh Eduarda Alberta Meiera, ktorému u nás vyšli tri knihy a štvrtú pripravujeme.  Nájdete tu však aj známu spisovateľku J. K. Rowlingovú, či sestry Brontëové.

J. K. Rowlingová

Séria kníh o mladom čarodejníkovi a čarodejníckom svete patrí ku kultovým sériám.  Autorka  to však pri začiatkoch tejto série nemala jednoduché. 

Nápad na napísanie príbehu o Harry Potterovi vznikol v lete 1990 práve počas cesty vlakom, ktorý je pre samotný príbeh taký povestný. Rowlingová cestovala z Manchesteru do Londýna, keď jej napadol námet o malom čarodejníkovi. Prvé riadky dokonca začala písať hneď na papierové obrúsky vo vlaku.

Počas písania tohto už legendárneho diela zažila Rowlingová veľa negatívnych, ale aj pozitívnych vecí. Jednou z tých negatívnych bola smrť jej mami, ktorá viedla ku depresiám. Rozhodla sa pre útek do Portugalska, kde chcela začať žiť nový život ako učiteľka. Tu stretla svojho prvého manžela. Narodila sa jej dcéra a pár mesiacov po tom ju manžel zbil a vyhodil z domu. Rowlingová sa vrátila ku sestre. V tom čase žila na hranici chudoby ako slobodná mamička na podpore. Toto obdobie spôsobilo to, že jej diagnostikovali klinickú depresiu. Temné obdobie preniesla aj do knihy, v ktorej vznikli dementori. Práve tí vysávali z ľudí šťastie. 

V roku 1995 Rowlingová po piatich rokoch písania konečne dokončila rukopis prvého dielu knižnej série. Kniha sa však nestrela s úspechom. Rukopis zaslala dvanástim vydavateľským domom. Všetky ju odmietli. V roku 1996 o rukopis prejavilo záujem vydavateľstvo Bloomsbury. Barry Cunningham, editor vydavateľstva Bloomsbury, však Rowlingovej odporučil, aby si našla prácu, pretože je vraj malá šanca získať z knihy pre deti väčšie zárobky. Rowlingová začala pracovať ako učiteľka francúzskeho jazyka.

V júni 1997 Bloomsbury vydalo Harryho Pottera a kameň mudrcov v náklade 1000 kusov. 500 kusov išlo do knižníc, zvyšok do kníhkupectiev. V deň vydania knihy Rowlingová v kníhkupectve čítala časti svojej knihy. Prišlo len zopár ľudí. Napriek tomu zostala neoblomná.

Ubehlo pár mesiacov a spustila sa lavína. Kniha sa stala jednotkou na trhu. Z nezamestnanej slobodnej matky sa stala spisovateľka, ktorá je prvou dolárovou miliardárkou vďaka písaniu kníh a jej majetok sa odhaduje na 670 miliónov eur. Knihy zlomili niekoľko rekordov. Z poslednej časti série Harry Potter a dary smrti sa za 24 hodín predali výtlačky v sume 2,65 milióna libier.

Zdroj: Pinterest

 

Sestry Brontëové 

 Ide o známe predstaviteľky anglickej literatúry 19.storočia. Určite ste už počuli o ich najznámejších dielach, Jana Eyrová a Búrlivé výšiny.

Ich životný príbeh je spätý  z mnohými úmrtiami rodinných príslušníkov.  Prišli o mamu, dve sestry a časom aj  o brata.

Okolie považovalo sestry za čudáčky, ktoré sa samotné prechádzali po okolí, recitovali popritom nahlas básne a trávili celé dni čítaním a písaním. Žili v dobe, v ktorej sa od dcér reverenda očakávalo, že budú učiť mladé dievčatá alebo sa vydajú. Písanie v 19. storočí nepatrilo k bežným ženským činnostiam.

Po štúdiách sa vrátili domov, kde si založili dievčenskú školu.  Úspechu dievčenskej školy však zabránil zlý zdravotný stav ich brata. Vtedy sa rozhodli skúsiť šťastie ako spisovateľky. Vydali básnickú zbierku. Každá zo sestier použila mužský pseudonym, pretože kritika sa v tom čase pozerala na dámsku literatúru s nedôverou. Zo zbierky sa predalo iba málo kusov.

Charlotte presvedčila sestry, aby sa zamerali na písanie románov, ktoré sa lepšie predávali. V roku 1847 prináša sestrám táto aktivita ovocie v podobe troch významných diel nielen britskej literatúry. Jana Eyrová, práca najstaršej Charlotte, Búrlivé výšiny z pera prostrednej Emily a román Agnes Greyová napísaný najmladšou Anne. Mnohí kritici sa pýtali, kto sú traja domnelí bratia, ktorých ženské postavy nie sú vedľajšie a pasívne, ale naopak sú hlavnými a komplexnými hrdinkami. K autorstvu sa sestry priznali až o rok neskôr.

Len román Jana Eyrová bol prakticky hneď po publikácii úspešný, ostatné dielaocenila kritika až dodatočne po smrti sestier. V septembri 1848 zomiera brat Branwell, načo sa Emily prepadá do veľkej depresie o pár mesiacov neskôr podlieha tuberkulóze. S rovnakým osudom ju čoskoro nasledovala aj Anne. Charlotte pokračovala v písaní a v roku 1854 sa ako jediná zo sestier vydala. Manželský život Charlotte Brontëovej však nemal dlhé trvanie, keďže už o necelý rok neskôr zomiera.

Otec sestier Brontëových pritom žil ešte nasledujúcich šesť rokov, počas ktorých udržiaval živé literárne dedičstvo svojich dcér, sledoval ich rastúcu posmrtnú slávu a prijímal prvých zvedavcov, ktorí do sídla v Haworthe prichádzali v honbe za hľadaním zdroja kreativity a originality sestier Brontëových, sestier spisovateliek.

Zdroj: Pinterest

 

Eduard Albert Meier

A viete, že spisovateľov so zaujímavým životným príbehom nájdete aj v našom vydavateľstve? Nuž a jedným, ktorý úplne vyčnieva z radu je určite „Billy“, vlastným menom Eduard Albert Meier.

Tento Švajčiar je možno mnohým známy najmä vďaka UFO, no odhliadnuc od toho, nech už si o UFO myslíte čokoľvek, jeho životný príbeh fascinuje asi každého bežného smrteľníka. Vedeli ste napríklad, že „Billy“ (prezývku dostal od jednej Američanky – kvôli kovbojskému klobúku, ktorý v čase stretnutia mal na hlave a pripomínal jej tak známeho banditu, Billyho Kida) v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch minulého storočia cestoval krížom po svete celých 12 rokov?! Za ten čas si na vlastnej koži vyskúšal takmer 350 zamestnaní a často pracoval len za jedlo, či ubytovanie, niežeby sa bál táboriť niekde sám uprostred púšte, či džungle – zažil aj to. Počas ciest prešiel zhruba 42 krajín, najmä v Afrike a Ázií. Cestoval vskutku dobrodružne, nezriedka dokonca nelegálne prekročil hranice krajín. A za akokoľvek ťažkých, či náročných okolností, vždy ostal predovšetkým človekom so srdcom na svojom mieste, lebo aj to bolo hlavným cieľom jeho ciest, stať sa mužom a človekom, akým chcel sám byť. Ako sám povedal, tieto roky mu boli cennejšie ako tisíce dolárov, či švajčiarskych frankov.

Na cestách toho zažil naozaj veľmi veľa a je nutné povedať, že miestami mu išlo i o holý život – napríklad pri výbuchu sopiek, či počas putovania krajinami Arábie, či Indie. Cez osudy ľudí, s ktorými sa počas ciest stretol, ako aj svoje vlastné zážitky a príhody sa učil o živote- tom peknom, ale i o jeho krutosti. Všetky zážitky i poznania z ciest bohato zúročil vo svojich knihách, napríklad vo Fantómovi, ale i v pripravovanej knihe – Dobrodružstvá svetobežníka (Pozn. redaktora: Nám počas prekladu knihy opakovane doslova padala sánka, čím všetkým si tento človek v živote prešiel, čo všetko má za tie roky odžité a aký celosvetový prehľad má. Rozhodne to bude kniha rozširujúca obzory, to s istotou môžeme povedať už teraz. Máte sa teda na čo tešiť 🙂 ).

Billy je jednoducho unikát, a aj preto mu v budúcnosti venujeme samostatný blog.

Zdroj: Knihanaj.sk

 

Príbehy  v knihách, ale aj príbehy nás ľudí sú rôzne a vždy originálne. Inak na tom nie sú ani spisovatelia. Niektorí sa dočkajú slávy a uznania za života iní nie. Niektorí precestujú krajiny, aby našli príbehy, iných si príbeh nájde sám.  Na ďalšiu trojicu spisovateľov a ich  životné príbehy sa pozrieme aj v nasledujúcom blogu.

Dovtedy, čítaniu zdar. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *