Zľava!

VRED

(1 recenzia zákazníka)

5.00

VRED
Autor: Alica Bartková

Vydavateľ: Richard Lunter – KICOM

Vydanie prvé, rok 2016
Rozmer: A5
Počet strán: 129
Tvrdá obálka, šitá väzba
ISBN: 978-80-89780-13-6

Žáner: poviedky

Katalógové číslo: 978-80-89780-13-6 Kategórie: , , ,

Popis

VRED
Autor: Alica Bartková

Vydavateľ: Richard Lunter – KICOM

Vydanie prvé, rok 2016
Rozmer: A5
Počet strán: 129
Tvrdá obálka, šitá väzba
ISBN: 978-80-89780-13-6

Žáner: poviedky

Anotácia:
Zbierka poviedok  Vred je odrazom dnešnej doby, kde sa pochybnosť a neistota stávajú súčasťou každodennosti.
Hlavné postavy zvádzajú vnútorný boj medzi morálnymi hodnotami a čistou vôľou k životu, pri ktorej ide niekedy etika bokom. Bojuje v nich veľa protikladov – optimizmus a pesimizmus, nádej a zúfalstvo, apatickosť a snaha prežiť. Zmietajú sa medzi vierou, že to, čo im podsúva okolie, je správne, a pochybnosťou, či je to naozaj tak.
Takmer všetky hlavné postavy sa ocitnú v hraničnej situácii, kde sa musia rozhodnúť, ako naložiť so svojím životom a aký postoj k nemu zaujať. Čo u nich napokon zvíťazí, sa čitateľ dozvie na konci textov.

Ukážka:
Z rádia sa ozýva Make Me a Bird od Elektrik People, pozerám von oknom, kde svieti slnko, ľudia zhodili zimné šatstvo, náhlia sa ráno do práce, alebo ktovie kde, a po chvíli zbadám aj muža s basetom. Ide tou istou trasou, len zase v inom čase. Na parapetnej doske pristál vták, asi vrabec, trikrát pohopkal, pootáčal hlavou rýchlymi pohybmi, na chvíľu som mala pocit, že sa mi pozerá priamo do očí a čosi mi chce povedať, potom bleskovo odletel.

Ani neviem, kedy vyšiel z izby, oprel sa o zárubňu dverí a pozoruje ma.

„Ahoj,“ povie, keď sa obzriem.

„Ahoj. Stojíš tu už dlho?“

„Iba chvíľu. Rád ťa pozorujem, keď o tom nevieš.“

„Voyer.“

„Ty sa na mňa nepozeráš, keď o tom neviem?“

„Nie,“ klamem. Pozerám sa keď spí, ráno, keď vstanem prvá, alebo ho vnímam v noci, keď ho nevidím, iba cítim jeho prítomnosť. Vtedy je mi príjemne. Jeho vedomie sa kamsi vytratí, zostane iba telo, pomaly sa zdvíhajúci a klesajúci hrudník, slabučký zvuk dychu, občasné zamrnčanie, keď sa mu niečo sníva, a jeho vôňa.

Vie že ho sledujem, keď spí. Uškrnie sa s výrazom: „Haha, viem, že klameš.“

Alica Bartková (1982) je autorka románov Pachuť slov, Šťastné konce, nešťastný svet,Veľká vlna, Kniha nepokoja, Návrat, Rozdvojenie, Trhlina, Zabijaci, Ranný lov, detektívky Piková sedma, a zbierky poviedok Snesitelná těžkost bytí, ktoré jej od roku 2013 vyšli v troch slovenských, a jednom českom vydavateľstve.
V roku 2016 jej vo vydavateľstve Richard Lunter – KICOM vyšla zbierka poviedok Vred a detektívka Kvietok. 

 

1 recenzia k VRED

  1. Jana

    Kniha ponúka mnoho pohľadov ľudí na ich život, v ktorom niekedy vládne pesimizmus. Myšlienky ľudí niekedy zapadajú do tých vašich myšlienok a potom si nepridáte iný respektíve divný. Vnútorný boj, ktorý zvádzajú takmer všetky postavy, ktoré sa v knihe objavili Vám poskytuje priestor na predstavu ako by ste sa vy zachovali na ich mieste. Niekedy sa dokonca objavíte aj vy v niektorom príbehu. Možno nájdete aj myšlienky, ktoré ste nevedeli doteraz pomenovať ale cítili ste ich tak niekde vo svojom vnútri.
    Kniha poskytuje pohľad na svet aký je, akí ľudia v ňom a žijú aké problémy môžu mať. Okrem toho v závere poskytuje priestor na zamyslenie sa nad sebou, aby sme nedopadli ako v poslednej kapitole aj keď niekedy slová, ktoré sú v nej sú žiaľ veľmi blízke tejto dobe.
    Knihu odporúčam každému pretože sa v nej nájde, nájde sa v myšlienkach postav v príbehoch a pomôže nám aby sme si nevytvorili aj my jeden veľký Vred.

Pridať recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *